Biegunka u niemowlaka – jak zatrzymać biegunkę? nieprzyjemna i groźna w skutkach

biegunka u niemowlaka

Biegunka zawsze jest problematyczną dolegliwością, ale jeśli dotyka niemowlę, staje się wrogiem numer jeden. Do tego wcale o nią nietrudno, wystarczy np. wprowadzenie czegoś nowego do diety dziecka, jakaś infekcja bądź alergia pokarmowa. Tak małemu dziecku nie można podać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, dlatego też niemalże w przypadku każdej biegunki niezbędne są odwiedziny w szpitalu lub najbliższej przychodni.

Jak objawia się biegunka u niemowlaka?

Układ wydalniczy niemowlaka nie pracuje aż tak wydajnie jak u dorosłego i bardzo często się rozregulowuje nawet drobnymi zmianami w jadłospisie (zwłaszcza u starszych niemowląt, które mają już bardziej zróżnicowaną dietę). Przeważnie jednak zdarzają się co najwyżej nieregularne stolce, co nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak kupa u malucha będzie pojawiała się od kilku do kilkunastu razy dziennie, a jej konsystencja zmieni się na rozwodnioną i pełną niestrawionych resztek, najprawdopodobniej jest to biegunka. Dochodzą do tego dodatkowe objawy takie jak niepokój, rozdrażnienie, ból brzucha (wzdęcie, gazy, widoczne prężenie się dziecka podobnie jak przy kolce), czasami gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Stolce mogą być bardzo brzydko pachnące czy nawet lekko pieniste.

Jak zatrzymać biegunkę?

Biegunka u tak małych dzieci jest groźna głównie dlatego, że grozi odwodnieniem, a to naprawdę bardzo poważny stan. Z uwagi na takie zagrożenie niezbędne jest zdecydowane działanie, a dokładniej weryfikacja u lekarza, czy biegunka nie wynika z alergii pokarmowej lub z jakiegoś zatrucia pokarmowego (w takiej sytuacji podaje się zapisane leki lub wyklucza z diety malucha jeden lub kilka produktów powodujących problemy gastryczne). Nie można stosować żadnego z popularnych środków bez recepty, dopuszczalne są zioła, ale i one nie muszą wywołać określonego efektu, jeśli nie zna się przyczyny biegunki. Rolą rodzica jest przede wszystkim zapewnienie dziecku dużej ilości płynów i podawanie mu w małych ilościach – kilka łyżeczek co pewien czas pozwoli utrzymać maleństwo w dobrym stanie, a nie pojawi się np. ryzyko zwymiotowania, gdy dolegliwości bardzo męczą. Dobre są np. herbatki ziołowe, przegotowana woda. Warto uważać z sokami i mlekiem, gdyż istnieje np. ryzyko alergii pokarmowej na coś zawartego w tych produktach. Do jedzenia można podawać dziecku kleiki ryżowe lub przeciery z marchewki lub jabłek.

Groźne zatrucie pokarmowe

Gdy biegunce towarzyszy gorączka, pojawiają się silne bóle brzucha, wymioty i inne objawy świadczące o tym, że dziecko źle się czuje – może być to zatrucie pokarmowe. Niezbędna jest wizyta u lekarza i często wdraża się w efekcie leczenie antybiotykami (konieczność zwalczenia bakterii). Pozostałe elementy terapii pozostają bez zmian, czyli w dalszym ciągu trzeba dbać o to, by niemowlę dostawało jak najwięcej płynów. Trzeba też zwrócić uwagę na znacznie zwiększoną częstotliwość wypróżniania – wymusza to konieczność sprawdzania pieluchy częściej niż zwykle z uwagi na możliwość szybkiego powstawania nieprzyjemnych odparzeń.

Powiązane wpisy