Choroby kobiece – dokuczliwa i groźna grzybica pochwy

choroby-kobiece-dokuczliwe-i-grozne-grzybice

Grzybice są trudne do leczenia i powodują nieprzyjemne objawy, więc w ich przypadku znacznie rozsądniej jest postawić na odpowiednią profilaktykę. Jeden z rodzajów to grzybica pochwy zaliczana do bardzo często spotykanych chorób układu rozrodczego u kobiet.

Kilka słów o grzybicy pochwy

Za pojawienie się tej choroby odpowiada kontakt z pewnym rodzajem grzybów, mianowicie drożdżakami. Od ich nazwy, Candida, wywodzi się inna nazwa grzybicy pochwy – kandydoza. Zaliczana jest do chorób przewlekłych o długotrwałym, skomplikowanym leczeniu; bardzo często terapii musi poddać się kobieta, u której wystąpiły objawy, ale również jej partner, bo najprawdopodobniej się zaraził grzybem. U panów nie występują typowe dla kandydozy symptomy, ale jeśli nie poddadzą się leczeniu, grzybica pozostanie w ukryciu i będą przenosili grzyby, być może zarażając nimi inną osobę.
Kandydozą łatwo się zarazić nie tylko podczas swobodnych kontaktów seksualnych, ale też bez wychodzenia z domu i zmieniania partnerów – możliwe jest bowiem samozarażenie. Wyjść trzeba od tego, że u każdej kobiety w pochwie występuje specyficzna mikroflora (m.in. bakterie kwasu mlekowego), odpowiadająca za właściwie kwaśne środowisko w tym miejscu. Przy zachowywaniu właściwej higieny i gdy kobieta jest zdrowa, bardzo rzadko dochodzi do przedostania się grzybów poza pochwę właśnie z uwagi na istnienie wymienionych wyżej bakterii kwasu mlekowego. Może jednak to nastąpić w przypadku:

  • braku higieny (co jest dość oczywiste)
  • nadmiernej higieny – codzienna higiena jest jak najbardziej wskazana, ale zbyt częste podmywanie się lub stosowanie silnych środków myjących, irygacje itd. mogą spowodować zaburzenia stanu mikroflory
  • obniżonej odporności organizmu
  • korzystania z przyborów higienicznych należących do innych osób
  • korzystania z publicznych saun, łaźni, toalet (często wystarczy chwilowy kontakt, by doszło do zarażenia).

Są również czynniki, znacznie podwyższające ryzyko zachorowania na kandydozę. Są to np. ciąża, cukrzyca, przyjmowanie antybiotyków, hormonów czy sterydów, nadmierny stres, nadwaga lub otyłość. Można również wskazać na wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u pań noszących mało przewiewną, obcisłą bieliznę ze sztucznych włókien.

Grzybica – objawy

Rozpoznanie objawów grzybicy nie jest trudne, choć lepiej nie robić samodzielnie. Po zaobserwowaniu niezbyt przyjemnych symptomów związanych ze zdrowiem narządów rozrodczych należy bezwzględnie skorzystać z pomocy lekarza ginekologa. Objawy, które powinny wzbudzić podejrzenia, to nieprzyjemny zapach z pochwy, odczuwanie pieczenia i swędzenia mimo utrzymywania higieny, występowanie upławów (lekarz na podstawie opisu wyglądu i zapachu upławów może z całą pewnością orzec, że jest to grzybica pochwy lub inna choroba). Zdarza się też dysuria (dyskomfort związany z oddawaniem moczu) i dyspareunia (dyskomfort związany z uprawianiem seksu). Pierwszy kontakt z lekarzem będzie najprawdopodobniej skutkował zleceniem wykonania podstawowych w tym przypadku badań np. posiewu.

Powiązane wpisy