Choroby kobiece – gdy dopada nas nietrzymanie moczu

choroby-kobiece-gdy-dopada-nas-nietrzymanie-moczu

Żadna kobieta nie chce znajdować się w tak niekomfortowej sytuacji, jak nietrzymanie moczu. Przypadłość ta zawstydza kobiety i sprawia, że często unikają nadprogramowego i nieprzymusowego wychodzenia z domu, ponieważ nie chcą z powodu tego problemu znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Co więcej, jest to na tyle uciążliwe, ż potrafią wciąż myśleć o ewentualnych objawach i czuć się mniej wartościowe, a co za tym idzie- dopasowywać całe swoje życie do tego stanu.

Skąd bierze się problem z trzymaniem moczu?

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, przyczyny trzeba doszukiwać się przede wszystkim w pewnych wadach układu moczowego. Trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba i nie wolno jej lekceważyć, ponieważ z wiekiem będzie postępować. Przypadłość ta jest bardzo powszechna. Do czterdziestego roku życia dotyka ona bowiem co ósmą kobietę. Natomiast po tym wieku, szczególnie po menopauzie pojawia się ona już nawet u połowy kobiet.

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, objawy są następujące. Zazwyczaj już przy niewielkim śmiechu, chodzeniu, czy podskoku nie ma się możliwości utrzymania moczu w pęcherz i dochodzi do jego uwolnienia w ilości od kilku kropel do nawet całego opróżnienia pęcherza. Jest to dosyć problematyczne, ponieważ nie można przewidzieć tego ani temu jednoznacznie zapobiec. Zaciskanie cewki moczowej nie pomaga i mimo sporego wysiłku wciąż nie zapobiega to wyciekowi. To bardzo wstydliwa przypadłość, do której może dojść także z powodu przepełnienia pęcherza. Wtedy parcie na oddawanie moczu jest tak duże, że nie wytrzymuje się tego napięcia. U wielu kobiet, które doświadczył tego stanu, przyczyną może okazać się także otyłość nasilająca objawy.

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co będzie najlepszym sposobem dla każdej kobiety na ów przypadłość. Z pewnością są to ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Dzięki nim dochodzi do wzmocnienia mięśni miednicy. Są to między innymi ćwiczenia Kegla, czyli zaciskanie mięśni krocza, które przy regularnym stosowaniu pomagają zmniejszyć objawy. Ważne, by podczas tych ćwiczeń oddychać swobodnie.

Kolejny uzupełniający sposób na czas pojawiania się dolegliwości to wkładki na nietrzymanie moczu. Dzięki nim może być zdecydowanie łatwiej. Wystarczy założyć taką wkładkę i przestać się martwić drobnym wyciekiem moczu. Komfort, jaki zapewniają wkładki, jest nieoceniony. Bielizna i ubrania pozostają suche, a kobieta może czuć się swobodniej i wyjść bez większej obawy, że dolegliwości przytłoczą ją już po kilku krokach.

Na nietrzymanie moczu nie okażą się jednak dobre zioła. Dlaczego? Ponieważ zioła na nietrzymanie moczu nie istnieją. Niektóre wręcz nasilają objawy.

Jeśli natomiast na co dzień pojawiają się objawy, które charakteryzują wysiłkowe nietrzymanie moczu, zabieg lekarski może okazać się wtedy bardzo skuteczny. Zazwyczaj wystarczy przeprowadzić go raz, a efekty są przez pacjentki zauważalne niemal natychmiast. Dlatego od razu mogą powiedzieć, czy skutek został osiągnięty. Dolegliwości ustępują, a komfort codziennego życia powraca, za co kobiety są niezwykle wdzięczne.

Powiązane wpisy