Choroby kobiece – jak poradzić sobie z zapaleniem pęcherza?

choroby-kobiece-jak-poradzic-sobie-z-zapaleniem-pecherza

Kiedy kobieta zaczyna odczuwać nieprzyjemny ból w dole brzucha, a do tego dochodzą liczne dolegliwości przy oddawaniu moczu, nie tylko czuje się niekomfortowo, ale i uniemożliwia jej to codzienne funkcjonowanie. Jeżeli przechodzi się przez to po raz pierwszy, można jeszcze nie do końca wiedzieć, z czym wiąże się zapalenie pęcherza. Jeśli natomiast dolegliwości pojawiają się już któryś raz z kolei, trzeba koniecznie poprosić o pomoc lekarza, a w międzyczasie postarać się złagodzić objawy.

Skąd bierze się zapalenie pęcherza?

Kiedy nagle dopadnie nas zapalenie pęcherza, objawy tego stanu mogą być jednoznaczne. Przede wszystkim w dolnej części brzucha zaczynamy odczuwać dyskomfort. Po czasie zamienia się on w silniejszy ból. Nie mija kilka minut, aż zaczniemy odczuwać potrzebę pójścia do toalety. Podczas oddawania moczu prawie nie opróżniamy pęcherza, mimo iż czujemy, że jest pełny. I tak co chwilę. Do tego często dochodzi pieczenie, świąd i ból przy oddawaniu oczu. Bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Zapalenie pęcherza moczowego może się nasilać, a w skrajnych przypadkach doprowadzić także do pojawienia się krwi w moczu. Kiedy tylko pojawi się ból, trzeba skonsultować z lekarzem odpowiednie leczenie i postępowanie, by wyjaśnić przyczynę takiego stanu.

Ale skąd właściwie może wziąć się zapalenie pęcherza? Przyczyny trzeba doszukiwać się w kilku różnych scenariuszach. Pierwszy to na pewno nieodpowiednia higiena. Jeżeli jej brakuje, bakterie bardzo szybko zaczną rozwijać się w drogach moczowych, ponieważ mają ku temu najlepsze warunki. Kiedy przyjmuje się za mało płynów, nie dochodzi do płukania pęcherza, a fakt ten zaczynają wykorzystywać bakterie i drobnoustroje. Jeszcze inną przyczyną może być po prostu przeziębienie pęcherza. Nieodpowiednie ubranie, silny wiatr to jedna z pierwszych przyczyn takiego stanu. Wtedy następuje wzrost leukocytów w moczu, co jest objawem zapalenia. Istnieje jeszcze trzecia możliwość zachorowania. To wady układu moczowego. Jeśli nie wszystko działa tak, jak należy w obrębie tego układu, wszelkie nieprawidłowości mogą przyczynić się do wyżej wymienionych objawów, ale także spowodować gorączkę. Oznaką do niepokoju będzie wtedy na pewno nawracające zapalenie pęcherza.

Czytaj także: Choroby kobiece – gdy dopada nas nietrzymanie moczu

Jak załagodzić ból związany z zapaleniem pęcherza?

Gdy pojawi się zapalenie pęcherza, domowe sposoby mogą okazać się bardzo pomocne w doraźnym działaniu i załagodzeniu dolegliwości. Przede wszystkim warto sięgać po napar z pietruszki, który działa moczopędnie. Są również suplementy z żurawiną, które wykazują działanie moczopędne oraz przeciwzapalne. Gdy jednak ból daje się we znaki, najlepiej będzie wykonać ciepłą kąpiel, wręcz nawet gorącą. Ciepła woda bardzo szybko łagodzi ból. Można także pomyśleć o gorącym kompresie na dolną część brzucha. Na pewno nie można zwlekać i pozostawiać bólu samemu sobie. Dobrze będzie także zrobić sobie gorącą herbatę i rozgrzać się pod kocem. Konieczne jest również przyjmowanie jak największej ilości płynów. Wtedy pęcherz będzie płukany na bieżąco i wraz z kolejnym pójściem do toalety łatwiej będzie z niej skorzystać. Wiemy już, co na zapalenie pęcherza jest najbardziej skuteczne. Nie wolno jednak zapominać o obowiązkowej wizycie lekarskiej. Tylko lekarz i odpowiednie badania mogą pomóc w skutecznym wyleczeniu zapalenia i zapobieżeniu powstaniu następnego.

Powiązane wpisy