Choroby kobiecie – gdy PMS daje się nam we znaki

choroby-kobiecie-gdy-pms-daje-sie-nam-we-znaki

Nic tak nie wpływa na kobiety, jak PMS. Stan ten spowodowany licznymi zmianami w obrębie kobiecego organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem układu rozrodczego oraz hormonów to istna burza nagłych zmian powodujących wiele dolegliwości. Jak czują się kobiety, kiedy je one dopadają? Jak sobie z nimi radzą i czy istnieją skuteczne sposoby na złagodzenie objawów? Poniżej znajduje się kilka wskazówek na temat tej kobiecej przypadłości.

Z czym mierzą się kobiety?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół różnego rodzaju symptomów, które pojawiają się już przed miesiączką. Często utrzymują się jeszcze w jej trakcie, a dopiero po zakończeniu krwawienia opuszczają kobietę i pozwalają przywrócić jej ciało do stabilizacji. Jeśli zatem chodzi o PMS, objawy pojawiają się już nawet tydzień wcześniej. Można je podzielić na fizyczne i psychiczne. Co do tych pierwszych najczęściej kobiety skarżą się na pobolewanie w dolnej części brzucha. Często pojawia się u nich także tkliwość piersi oraz ich ból. Do tego mogą dojść bóle głowy. Niekiedy właśnie w drugiej fazie cyklu kobiety muszą liczyć się także z tłustą cerą. Gdy natomiast przychodzi miesiączka, pojawia się dosyć silny ból spowodowany skurczami macicy i jej łuszczeniem się. Może pojawić się ból pleców oraz mięśni. Co do drugiej grupy objawów, czyli psychicznych, z powodu burzy hormonalnej i zachodzących w kobiecym organizmie zmian może także dojść do pojawienia się zmiennego nastroju. Często pojawia się przygnębienie i rozdrażnienie, a w niektórych przypadkach nawet dochodzi do płaczu i niekontrolowanej oraz bezpodstawnej złości. Ciężko jest powstrzymać takie emocje, ponieważ to właśnie hormony regulują ich powstawanie oraz natężenie w czasie PMS. Co to znaczy, mogą zrozumieć jedynie kobiety. Kiedy pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego, objawy mogą się różnić w kwestii ilości ich występowania oraz nasilenia. Jest to kwestia indywidualna i uzależniona także od wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych, a więc od ilości stresu, zmiany trybu dnia, czy długości snu.

Jak poradzić sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego?

W zależności od pojawiających się objawów sposobów na to, jak złagodzić PMS może być wiele i każdy może przypaść do gustu pojedynczej kobiecie. Wszystko zależy od objawów i stopnia ich nasilenia. Jeśli chodzi o pobolewanie brzucha z powodu skurczów macicy, warto pomyśleć o ciepłym prysznicu lub kąpieli. Dzięki temu objawy nieco zmaleją i pozwolą zrelaksować się przy świecach i aromatycznych olejkach, co z kolei uspokoi umysł, również nadszarpnięty burzą hormonalną. Czasem wystarczają także ciepłe okłady na dolną część brzucha, ponieważ mięśnie rozluźniają się i ból nie jest już tak dotkliwy. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać z okładami i nie stosować gorących kąpieli, ponieważ może to nawet doprowadzić do krwotoku. Ważne jest zachowanie umiaru podczas PMS. Jak sobie radzić, pyta wiele kobiet o zszarganych nerwach przed miesiączką. Można wtedy pomyśleć o herbatce z melisy lub rumianku, by wprowadzić się w łagodniejszy stan umysłu i nie pozwolić, by nerwy i hormony zapanowały nad nami bez umiaru.

Powiązane wpisy