Choroby męskie – gdy prostata sprawia problemy

choroby-meskie-gdy-prostata-sprawia-problemy

Gdy tylko słyszy się słowo prostata, mężczyźni od razu boją się najgorszego i kojarzą ten wyraz z chorobą lub dolegliwością. Tak naprawdę nie jest to termin określający stan chorobowy, a jedynie gruczoł krokowy. Jego lokalizacja znajduje się pod pęcherzem moczowym. Z drugiej natomiast strony przylega on do ściany odbytu. W środku zaś znajduje się cewka moczowa. Wszystko to przyczynia się do tego, że badanie ów gruczołu odbywa się właśnie per rectum. A co z jego kształtem. Przypomina on wielkością oraz formą orzech włoski.

Choroba prostaty

Nie zawsze mężczyźni mogą się cieszyć w pełni sprawnym gruczołem krokowym, o której tutaj już wspomniano. Czasem okazuje się, że liczne objawy wskazują na problemy zdrowotne, którym trzeba będzie zapobiec. Gdy lekarz stawia diagnozę i można usłyszeć słowo: prostata, objawy to najczęściej jej przerost. Zaczyna się od problemu z oddawaniem moczu. Często mężczyźni wtedy chodzą do toalety niemal co chwilę, a kiedy próbują oddać mocz, jest to kilka kropelek mimo parcia. Jest to bardzo kłopotliwe i uciążliwe. Skąd się to bierze? W przypadku przerostu na cewkę moczową zaczyna uciskać już powiększony gruczoł, a tym samym blokować jej ujście, przez co nie można oddać moczu w prawidłowy sposób. Problem ten dotyka coraz większej grupy mężczyzn, kiedy to właśnie przyczyną ich problemu jest prostata. Co to znaczy dla zdrowia mężczyzny? By jak najszybciej wybrać się do urologa w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań. Zdarza się, że bowiem, że choroba postępuje z biegiem lat i najpierw przebiega bezobjawowo, a dopiero później ze względu na nasilanie, również z powodu wieku, atakuje ze zdwojoną siłą.

Czym jeszcze objawia się powiększona prostata?

Prócz oczywiście zatrzymania moczu bardzo często mężczyźni zaczynają się skarżyć również na nudności. Nierzadko dochodzą do tego zawroty głowy. Jeżeli objawy pojawią się właśnie podczas problemów z oddawaniem moczu, należy jak najszybciej udać się do lekarza i poinformować go o nich. Mają on bowiem duże znaczenie w określeniu stopnia zaawansowania choroby. Czasem bowiem przerost prostaty jest  tak duży, że blokuje całkowicie ujście cewki moczowej. Jest to już bardzo niebezpieczna dla zdrowia sytuacja. Mocz wtedy zostaje całkowicie zatrzymany, a organizm zatruty. W niektórych sytuacjach może okazać się także konieczne skorzystanie z zabiegu operacyjnego.

Na czym polega zabieg operacyjny?

Gdy prostata u mężczyzn już w zaawansowanym stopniu przerasta swoje możliwości,a jednocześnie blokuje działanie i funkcjonowanie innych organów i układów wewnętrznych, wtedy może okazać się konieczne skorzystanie z zabiegu operacyjnego. Jego zadaniem jest usunięcie nadmiernie rozrośniętej tkanki. Wtedy cewka moczowa zostaje odblokowana i można z powrotem swobodnie oddawać mocz. Niekiedy cewkę rozszerza się z pomocą specjalnego balonu.

Co jest najważniejsze? By nie lekceważyć objawów. Mężczyźni często ze względu na swoją dumę nie chcą przyznać się do problemu i skorzystać z pomocy lekarskiej. Czasem obawy i wstyd wzbudza u nich lęk przed badaniem per rectum. Gdy jednak tak się dzieje, zapominają o najważniejszym, czyli o własnym zdrowiu.