Czy macica może wypaść? – Kiedy się tak dzieje?

czy-macica-moze-wypasc-kiedy-sie-tak-dzieje

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z istnienia jakichś chorób i schorzeń, dopóki nie pojawiają się one u nas i nie musimy się z nimi zmagać. A kiedy zaczyna się w naszym organizmie dziać coś złego, to możemy być zaskoczeni co się dzieje, dlaczego i jak z danym problemem powinniśmy sobie radzić. Dlatego też wszelkie wątpliwości i niepewności powinniśmy jak najszybciej wyjaśniać u lekarza, tak aby mieć pewność, że kroki, które podejmiemy aby przeciwdziałać danemu problemowi będą najlepsze, na jakie możemy się zdecydować.

Wiele kobiet zastanawia się czy macica może wypaść

Czasami jest tak, że nagle dzieje się coś dziwnego z ciałem kobiety i zaczynają one szukać nie tylko przyczyny takiego stanu rzeczy, ale również sposobu na to, aby to zmienić. Niektóre kobiety podczas podmywania się, mogą zauważyć, że wyczuwają przy wejściu do pochwy jakieś zgrubienie, które można przesunąć do środka. W takich chwilach mogą się one zastanawiać czy macica może wypaść, czy tylko im się to wydaje. Niestety takie zjawisko może mieć miejsce, a jest ono spowodowane słabymi mięśniami dna macicy. Przyczyniają się do tego nie tylko liczne porody, ale także genetyka, która powoduje, że te mięśnie są znacznie słabsze niż być powinny. Wbrew pozorom wypadanie macicy to problem wielu kobiet, chociaż na tyle wstydliwy, że większość woli o nim nie mówić.

Wypadanie macicy warto skonsultować z lekarzem

Jeżeli podejrzewamy, że naszym problemem jest wypadanie macicy, to jak najszybciej powinnyśmy się udać do ginekologa. Wówczas on będzie w stanie nie tylko potwierdzić nasze podejrzenia, ale będzie też mógł powiedzieć, w jakim stopniu jest to poważny problem. Czy może nam tutaj pomóc zestaw odpowiednich ćwiczeń wzmacniający mięśnie Kegla, czy potrzebna już będzie operacja. Jeśli natomiast wiemy, że jakaś kobieta w naszej rodzinie miała z tym problem, to możemy już wcześniej zapytać lekarza, czy macica może wypaść również u nas i jak temu zapobiec, dopóki problem się jeszcze nie pojawił.

Częste jest wypadanie macicy po porodzie

Bardzo często jest tak, że wypadanie macicy po porodzie zaczyna się objawiać. Mięśnie są wówczas osłabione i nie są w stanie jej prawidłowo utrzymać. Można na początek próbować specjalnych ćwiczeń i leków, jednak jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, to może się okazać, że konieczna będzie wówczas operacja jej podniesienia. Ważne jest to, aby wiedzieć, że wypadanie macicy nie jest niczym wstydliwym, cierpi na to wiele kobiet, a im prędzej udamy się do lekarza, im prędzej pokażemy mu swój problem, tym większa będzie pewność, że podejmie on odpowiednie działania, które pozwolą nam odsunąć wizję operacji.

Tutaj trzeba działać jak najszybciej, dlatego jeśli tylko mamy chociażby cień podejrzenia, że naszym problemem jest wypadanie macicy, to jak najszybciej trzeba się skontaktować z lekarzem. Jeśli będziemy się stosować do jego zaleceń, a jeszcze problem zostanie wykryty stosunkowo szybko, to może się okazać, że szybko wszystko wróci do normy.

Powiązane wpisy