Czym jest stulejka i jak się ją leczy?

choroby-meskie-panowie-moga-miec-problem-ze-stulejka

Ponieważ anatomia mężczyzny różni się od anatomii kobiety, to powinniśmy wiedzieć, że też innego rodzaju pielęgnacji wymagają ich części intymne. Dlatego też, na co innego trzeba zwracać uwagę przy codziennej higienie narządów intymnych dziewczynki i chłopca, z czego u tego drugiego, zmiany w anatomii zachodzą jeszcze przez pierwsze trzy lata. Od tego, w jaki sposób będzie się odbywała pielęgnacja penisa u chłopca, będzie zależało w dużej mierze to, czy nie będzie on miał w dorosłym życiu problemów ze stulejką.

Czym jest stulejka i jak się ją leczy?

Stulejka to nic innego, jak zwężenie napletka, które powoduje, że nie daje się go zsunąć z żołędzia penisa. Jest to coś normalnego u małych chłopców, ponieważ wówczas napletek ściśle przylega do żołędzi, przyklejony mastką, a więc tłuszczową wydzieliną. Dopiero w okolicach dwóch lat, można go próbować delikatnie zsuwać i oczyszczać, dzięki czemu za każdym razem powinien schodzić coraz łatwiej.

Jednak trzeba tutaj uważać, aby nic nie robić na siłę, bo wówczas będziemy sprawiali dziecku spory ból. Jeżeli u 3 letniego chłopca nadal napletek nie chce zejść do końca, to jest to sygnał, aby udać się do lekarza z wizytą kontrolną. Im prędzej zostanie zdiagnozowana i wyleczona stulejka, tym mniejsze będą później problemy, chociaż warto wiedzieć, że zabieg jej usunięcia, można przeprowadzić praktycznie w każdym wieku. Nie mniej stulejka u dorosłych może prowadzić do bólów, które skutecznie będą uniemożliwiały im współżycie, a także może się okazać, że będzie ona wywoływała stany zapalne zarówno u mężczyzny, jak i u jego partnerki.

U dzieci jest ona leczona na początku za pomocą specjalnych maści sterydowych, które mogą doprowadzić do odklejenia napletka, jednak jeżeli się to nie uda, to wówczas podobnie jak wtedy, gdy jest stulejka u dorosłego, konieczna jest operacja. Polega ona na poszerzeniu ujścia napletka w taki sposób, aby mógł się on swobodnie zsuwać z żołędzi, albo na jego całkowitym usunięciu. U dorosłych zazwyczaj nie ma szansy na to, aby pomogły maści, dlatego jeśli chodzi o leczenie stulejki u dorosłych, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, a następnie odpowiednia pielęgnacja.

Chodzi o to, aby przez pierwsze dwa tygodnie nosić specjalne opatrunki i utrzymywać penis w pozycji do góry, kiedy to lepiej się wszystko goi. Przez kilka kolejnych tygodni, może być także konieczne stosowanie specjalnych maści łagodzących, ponieważ żołędzie, które do tej pory były cały czas osłonięte, mogą być nadwrażliwe na bodźce dotykowe.

Warto pamiętać, że stulejkę u dorosłych mężczyzn można leczyć z takim samym powodzeniem jak u dzieci. Jednak im szybciej będzie wykryta ta wada anatomiczna, im szybciej będzie ona usunięta, tym łatwiej będzie się wszystko goiło i tym mniejsze będzie niebezpieczeństwo różnych powikłań. Dodatkowo nie będzie żadnych problemów w dorosłym życiu, związanych z problemem prowadzenia normalnego życia seksualnego. Dlatego też jeżeli mamy syna, to tak ważne jest to, abyśmy prowadzili odpowiednią pielęgnację tego jego narządu, bo wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko zostało przez nas zrobione dokładnie w taki sposób jak być powinno.