Drożdżakowe zapalenie pochwy – objawy, jak leczyć?

drożdżakowe zapalenie pochwy objawy

Wśród wielu różnych rodzajów grzybic tylko jedną można zarazić się drogą płciową i jest to drożdżakowe zapalenie pochwy, inaczej drożdżyca lub kandydoza. Choroba ma bardzo charakterystyczne objawy, jest nieprzyjemna i łatwo można się nią zarazić. Zdarza się u wielu kobiet, może też pojawić się w okresie ciąży, kiedy jest znacznie bardziej groźna.

Drożdżakowe zapalenie pochwy – co to takiego?

Choroba ta polega na zarażeniu okolic intymnych drożdżakami (łac. Candida). Warto wiedzieć, że grzyby z tego gatunku mogą występować u kobiet, które nie chorują – po prostu obecne są w pochwie i drogach rodnych, ale jest ich niewiele i z powodu niesprzyjających warunków nie dochodzi do zakażenia. Wystarczy jednak korzystna dla drożdżaków zmiana, która przeważnie polega na zaburzeniu równowagi w mikroflorze pochwy, zmiana środowiska na bardziej zasadowe niż kwaśne, różne podrażnienia, jak również menopauza. Pewne zmiany umożliwiające łatwiejszy rozwój grzybów wywołuje również ciąża. Podczas drożdżakowego zapalenia pochwy pojawia się szereg dokuczliwych objawów. Choroba nie jest łatwa do leczenia, ciężko pozbyć się grzybów jednorazowo oraz ubezpieczyć się przed nawrotami (kandydoza lubi powracać).

Zapalenie pochwy – objawy

Wcześniej zostało wspomniane, że objawy drożdżakowego zapalenia pochwy są dość specyficzne. Od razu można zauważyć, że coś jest nie tak, na przykład podczas codziennej higieny lub poczuć obecność zmian. Wejście do pochwy oraz okoliczne błony śluzowe są zaczerwienione i nabrzmiałe. Może pojawić się pieczenie, bolesność i świąd. Odczucia te będą nasilone np. podczas stosunku, higieny intymnej, oddawania moczu. W miejscach objętych drożdżycą występuje charakterystyczny dla grzybicy białawy nalot. Innym dość typowym objawem są upławy, w tym konkretnym przypadku brzydko pachnące, białe i przypominające rozpuszczony ser.

Zapalenie pochwy – jak leczyć?

Leczenie różnego rodzaju grzybic można podjąć po powiązaniu objawów z konkretnym rodzajem grzyba. Nie zawsze się je wdraża, często pomimo obecności grzybów w drogach rodnych choroba nie zostaje zauważona i może po jakimś czasie wyciszyć się w zupełnie naturalny sposób. Terapię opierać należy wyłącznie na podstawie realizacji zaleceń lekarza. Samowolne sięganie po różne ogólnodostępne środki najprawdopodobniej tylko pogorszy sytuację. Dużo kobiet w momencie zauważenia u siebie objawów takich jak przy drożdżakowym zapaleniu pochwy stara się jakoś sobie z nimi poradzić na własną rękę, wykonując np. irygacje czy nasiadówki. Nie jest to dobry pomysł, bo wypłukiwanie naturalnej flory bakteryjnej może jeszcze nasilić infekcję. Zamiast tego lepiej po prostu jak najszybciej zgłosić się do lekarza – zapalenie pochwy jest tak częstą dolegliwością, że nie ma się czego wstydzić. Na czas leczenia powinno się zarzucić uprawianie seksu, warto też nosić wkładki higieniczne do bielizny na wypadek bardziej intensywnych objawów.

Ponieważ chorobom lepiej zapobiegać, niż je leczyć, odpowiednia profilaktyka jest bardziej niż wskazana. Jeśli chodzi o drożdżyce, warto unikać wszelkich miejsc, z których korzysta dużo ludzi, np. basenów, sauny, obiektów higienicznych na terenie siłowni czy sal gimnastycznych.

Powiązane wpisy