Grzybica jamy ustnej – wstydliwa dolegliwość wymagająca profesjonalnego leczenia

Problem grzybicy jamy ustnej bardzo często dotyka wszystkich z nas, ale przez to, że ta choroba uważana jest za wstydliwą, bardzo mało się o niej mówi nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także w zwykłych, codziennych rozmowach w gronie rodziny czy też przyjaciół. Szkoda, bo gdyby świadomość tej choroby była większa, więcej osób wiedziałoby, w jaki sposób może dojść do zarażenia i zachorowalność byłaby niższa.

Przyczyny kandydozy

Grzybica jamy ustnej, czyli innymi słowy właśnie kandydoza, to choroba wywoływana przez grzyba z rodziny drożdżaków. Choroba, do której dochodzi na skutek jego działania, w większość przypadków dotyka osoby z obniżoną odpornością. Dlatego właśnie tego rodzaju problemy pojawiają się wyjątkowo często w okresie przeziębienia i grypy, po leczeniu szpitalnym czy też jako jedno z następstw stosowania wszelkiego rodzaju antybiotyków. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju grzybicy większe jest również u osób chorujących na AIDS, cukrzycę, białaczkę, ziarnicę złośliwą, niedokrwistość, gruźlicę czy też wszelkiego rodzaju choroby nerek. W grupie ryzyka znajdują się również osoby ze stanami niedoboru witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz żelaza czy też kobiety w ciąży bądź stosujące antykoncepcję hormonalną.

Grzybica jamy ustnej – leczenie

Leczenie grzybicy może nastręczać sporych trudności. Problem polega na tym, że obecne na rynku leki, które może nam przepisać lekarz, działają na konkretną grupę grzybów. Potrzeba więc czasem czasu, aby wyeliminować poszczególne z nich i w końcu trafić na preparat skutecznie działający na gatunek, który jest przyczyną naszych problemów zdrowotnych. Na szczęście tego rodzaju leki na receptę są naprawdę tanie i łatwo dostępne. Generalnie leczenie grzybicy jamy ustnej polega na podawaniu miejscowo środków przeciwgrzybiczych oraz płukaniu jamy ustnej różnego rodzaju preparatami odkażającymi.

Grzybica jamy ustnej – leki bez recepty

Jeżeli nasz problem z grzybicą nie jest zbyt poważny lub nie mamy czasu na wizytę u lekarza lub też nie mamy możliwości, by udać się do poradni, możemy spróbować zastosować jeden ze specyfików przeciwgrzybiczych dostępnych w aptekach. Tego rodzaju preparaty są nieco droższe niż te wydawane z przepisu lekarza, ale za to ich skład z reguły jest bogatszy: wykazują bowiem skuteczne działanie w przypadku wielu różnych rodzajów grzybów. Jeżeli będziemy je stosować regularnie w sposób zalecany przez producenta, powinny szybko doprowadzić do poprawienia się stanu naszego zdrowia.

Szybkie rozpoznanie choroby

W przypadku grzybicy, tak jak i jest to w większości chorób, szybko postawiona diagnoza to o wiele większe szanse na pełne wyleczenie i znaczne skrócenie czasu choroby. Nie wolno bagatelizować objawów takich jak nalot w jamie ustnej czy też bardzo nieprzyjemny oddech, ponieważ mogą to być początki kandydozy. Warto jak najprędzej rozpocząć leczenie, już po pojawieniu się pierwszych objawów. Osoby, u których problem grzybicy jamy ustnej powraca regularnie, powinny mieć apteczkę na stałe wyposażoną w produkty grzybobójcze.

Powiązane wpisy