Jak długo trwa ból owulacyjny i czym w ogóle jest?

jak-dlugo-trwa-bol-owulacyjny-i-czym-w-ogole-jest

Jeżeli zadajemy sobie pytanie czym jest ból owulacyjny, to warto wiedzieć, że wiąże się on z pęknięciem pęcherzyka Graffa, co prowadzi do uwolnienia znajdującej się w nim komórki jajowej. Chociaż dla wielu kobiet sytuacja ta jest w ogóle nieodczuwalna i nie czują one żadnego dyskomfortu, to jednak istnieje też spore grono kobiet, którym ten moment cyklu może znacznie utrudniać zwyczajne funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć, co to jest i w jaki sposób się objawia.

Są kobiety, które zastanawiają się jak długo trwa ból owulacyjny

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że jest spore grono kobiet, które w ogóle nie wiedzą co to jest ból owulacyjny, nie odczuwają w dniu pęknięcia pęcherzyka żadnego dyskomfortu i praktycznie nawet mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, w którym dniu dokładnie to następuje, zwłaszcza jeżeli nie sprawdzają kiedy przypada połowa ich cyklu miesiączkowego. Są jednak takie kobiety, dla których bóle owulacyjne są ciężkim doświadczeniem, ponieważ wiążą się ze sporym dyskomfortem. To właśnie one najczęściej zadają sobie pytanie jak długo trwa ból owulacyjny i kiedy powinien niepokoić.

Ból owulacyjny – ile trwa?

Dla większości kobiet odpowiedź na pytanie jak długo trwa ból owulacyjny zazwyczaj jest pocieszająca, ponieważ w większości przypadków nie występuje on dłużej niż przez kilka godzin. Jednak może się okazać, że zaliczamy się do kobiet, u których ten ból owulacyjny utrzymuje się nawet do 48 godzin. Może się objawiać silnym bólem z lewej albo prawej strony, dodatkowo może się okazać, że będą mu towarzyszyły nudności, gorsze samopoczucie, uczucie zdenerwowania, jak również ogólny dyskomfort.

Jak często występują bóle owulacyjne?

Dobra wiadomość jest taka, że bóle owulacyjne bardzo rzadko występują przy każdym cyklu. Zazwyczaj pojawiają się raz na kilka miesięcy, nie mniej mogą być tak bolesne, że mimo wszystko wywołują pytanie o to, jak może się objawiać ból owulacyjny ile trwa, oraz kiedy powinien nas zaniepokoić. Warto więc wiedzieć, że jeśli ból owulacyjny połączony jest z gorączką czy wymiotami, to powinnyśmy się od razu udać do ginekologa, tak aby mógł on wykluczyć pojawienie się infekcji.

Koniecznie zobaczmy czym objawia się taki ból, ile może trwać i kiedy mamy się go spodziewać. Wówczas będziemy lepiej przygotowane, a sam ból owulacyjny nie będzie mógł nas aż tak bardzo zaskoczyć. Jeśli zaliczamy się do tego niewielkiego grona kobiet, u których ból jest tak silny, że przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu, to z pewnością powinnyśmy próbować go przewidywać, tak aby wiedzieć, kiedy może się pojawić. Pocieszająca jest z pewnością myśl, że nie występuje on co miesiąc, a więc zmagać musimy się z nim tylko sporadycznie. Nie mniej jeśli jego siła, albo inne jego objawy wzbudzą nasz niepokój to zawsze możemy się udać do ginekologa, aby potwierdził on, że ból jest związany z owulacją, a nie z jakąś inną infekcją, która rozwija się w naszym ciele. Im więcej będziemy wiedziały o takim bólu, tym łatwiej będziemy sobie z nim radziły.

 

Powiązane wpisy