Kłopotliwe dolegliwości – bezdech senny – chrapanie

klopotliwe-dolegliwosci-bezdech-senny

O bezdechu sennym ostatnio słyszy się dość często i jest to powodem poprawienia się jakości snu wielu osób, które do tej pory nawet nie podejrzewały u siebie żadnej choroby. Ponieważ bezdech senny może być zarówno istotną przyczyną schorzenia, jak i też jednym z objawów, wymaga bliższego zainteresowania się nim i podjęcia działań mających na celu osłabienie albo całkowite wyeliminowanie tego negatywnego zjawiska.

Zwykłe chrapanie czy już bezdech?

Nawet „zwykłe” chrapanie może mieć mnóstwo negatywnych skutków, zauważenie więc go u siebie (często dzieje się to z pomocą osób trzecich, bo sami nie słyszymy swojego chrapania) powinno stanowić powód do skonsultowania się z lekarzem. Warto wziąć chociażby pod uwagę to, że chrapiąc jesteśmy bardzo nieprzyjemni dla innych, z uwagi na wyjątkowo głośne dźwięki produkowane podczas snu i niestety kompletnie nieświadomie. Objaw ten może również znacznie obniżać komfort snu, zwłaszcza  w połączeniu z bezdechem.

Chrapanie – przyczyny

Określenie przyczyn chrapania nie bywa jednoznaczne. Żeby to zrobić, trzeba znać mechanizm jego powstawania – ogólnie rzecz biorąc, gdy śpimy, nie kontrolujemy właściwego napięcia mięśni i z tego powodu podczas snu otwór pozwalający na przepływ powietrza w gardle zmniejsza się z uwagi na rozluźnioną warstwę mięśniową. Może zostać na chwilę całkiem zamknięty, co powoduje nagłą reakcję mózgu i przywrócenie oddychania przez włączenie do akcji mięśni oddechowych, np. przepony. Sporadyczne bezdechy zdarzają się chyba każdemu z nas, ale ich większa częstotliwość powoduje nawet budzenie się, przerywanie snu, a w konsekwencji bóle głowy, rozbicie, irytację.

Niektóre osoby są bardziej narażone na występowanie bezdechów sennych oraz znacznie częściej i głośniej chrapią. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z częstych powodów są nieprawidłowości w budowie gardzieli i nosogardzieli (skrzywiona przegroda nosowa) lub anomalie takie jak nierówne bądź powiększone migdałki. Także zewnętrzne przyczyny mogą wpływać na dokuczliwe chrapanie i częstotliwość bezdechów. Wśród nich wymienia się picie alkoholu, nadciśnienie, otyłość.

Chrapanie – leczenie

Oczywiście nie można założyć, że chrapanie to choroba, jest to co najwyżej jeden z bardzo dokuczliwych objawów. Czasami istnieją jednak wskazania do podjęcia leczenia, co zachodzi głównie w związku z powtarzającymi się w ciągu nocy bezdechami. Są one dość trudne do wykrycia jako takie, ale samopoczucie podczas dnia pozwala stwierdzić, że coś jest nie tak. Czy istnieją więc jakieś skuteczne metody na chrapanie i groźny bezdech senny? W zależności od powagi problemu można próbować wyeliminowania bezpośrednich przyczyn czyli np. wdrożyć dietę, opanować nadciśnienie, unikać picia alkoholu. Jeśli to nie pomaga, dostępne jest leczenie operacyjne, na przykład zmniejszenie mięśniówki, która obkurczając się doprowadza bezpośrednio do chwilowych bezdechów sennych. Istnieje też ciekawa metoda nieinwazyjna związana z wkładaniem specjalnej maski, doposażającej organizm w tlen podczas snu.