Kłopotliwe dolegliwości – gdy siedzący tryb życia wpływa na nasze zdrowie

klopotliwe-dolegliwosci-gdy-siedzacy-tryb-zycia-wplywa-na-nasze-zdrowie

To wcale nie jest tak, że najzdrowszą na świecie praca i najmniej obciążającą organizm jest praca w biurze przed komputerem. Wbrew pozorom jest ona bardzo niebezpieczna, a brak jakichkolwiek środków zapobiegawczych ku temu, by przeciwdziałać jej skutkom czyni ją dodatkową niezdrową. Nie można bowiem pozwolić sobie na długie godziny w biurze bez jakiegokolwiek ruchu i przerwy, a często praca pochłania nas właśnie do tego stopnia, że o tym zapominamy. Po jakimś czasie może to jednak odbić się na naszym zdrowiu bardzo niekorzystnie i do tego nagle.

Siedzący tryb życia – czym to grozi?

Jak się okazuje, taki tryb może naprawdę być brzemienny w skutkach. Pierwszym z najczęstszych objawów są hemoroidy. Nie jest to oczywiście nazwa choroby. Hemoroidami nazywa się żyły odbytu, które ze względu na tryb siedzący znajdują się w ciągłym ucisku. Z tego powodu przypływ krwi jest zablokowany, a to przyczynia się do powstawania żylaków. Powiększające się żyłki, często dodatkowo podrażnione zaczynają sprawiać ból, a nawet uzewnętrzniać się. To dodatkowo utrudnia siedzenie i powoduje ból wymagający interwencji lekarskiej i porady w kwestii środków przeciwbólowych.

Zobacz również artykuł na temat: Hemoroidy co to

Następna choroba to cukrzyca. Jest to choroba uznana za chorobę cywilizacyjną. Dlaczego może mieć związek z pracą przy biurku? Głównie z tego powodu, że osoby w takiej pracy zażywają bardzo mało ruchu, a często sięgają po przekąski w pracy. Nadmiar produktów słodkich, słonych itp. sprawia, że z kolei pojawia się nadwaga, a od niej już niedaleka droga do cukrzycy. Dodatkowe kilogramy to efekt odkładających się węglowodanów i cukru, czyli substancji bardzo szkodliwych i w nadmiarze powodujących cukrzycę.

Co jeszcze może dolegać osobom wykonującym pracę biurową?

Jeżeli chodzi o siedzący tryb życia, choroby w tym przypadku mogą być bardzo liczne. Prócz wyżej wspomnianych zaatakować może także ból kręgosłupa. Wszystko z powodu niezmiennej postawy ciała przez wiele godzin. Często najpierw pojawia się ból w okolicy szyi i barku. Mięśnie sztywnieją i zaciskają się, a już po czasie nie można normalnie ruszyć głową i wyprostować się. Dolegliwości nasilają się, zaczynają dotyczyć również odcinka krzyżowego. Człowiek zaczyna się garbić, a ból uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Z tego względu tak ważne jest, by zażywać ruchu i robić sobie przynajmniej kilkuminutowe przerwy, odejść od biurka i zrobić sobie spacer.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o kolejnej chorobie, którą jest syndrom leniwego jelita. Wiąże się ona z bólami brzucha oraz z zaparciami. Wszystko z powodu siedzącego trybu życia, a także wciąż narastającego stresu w życiu każdego z nas. Jelita rozleniwiają się i zostaje zaburzona ich praca. Brak ruchu i odpowiedniej diety tylko dodatkowo potęguje dolegliwości. Na tą przypadłość najczęściej samemu się zapracowuje swoim trybem życia.
Jak widać, chorób związanym z siedzącym trybem życia jest ogrom. Nie można dopuścić do tego, by któraś z nich pojawiła się i rozwinęła, ponieważ skutki mogą mocno obciążać organizm, a często jest także za późno na całkowite wyleczenie.