Kłopotliwe dolegliwości – gdy zaparcia przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu

klopotliwe-dolegliwosci-gdy-zaparcia-przeszkadzaja-w-codziennym-funkcjonowaniu

Niekiedy w naszym życiu pojawia się moment, że uciążliwe zaparcia przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście nieraz zdarzają się takie przypadkowe i krótkotrwałe epizody, kiedy ta dolegliwość z powodu zmiany otoczenia lub nagłego stres przybiera na sile. Czasem także wpływ na to może mieć zbyt duża ilość słodyczy lub zbyt mała ilość przyjętych płynów. Wtedy problem rozwiązuje się po kilku sporadycznych wizytach w toalecie. Niekiedy jednak rozrasta się on do niebagatelnych rozmiarów i z powodu trwałych zmian przyczynić się może do wielu schorzeń, nie tylko w postaci zaparć.

Gdy zaparciom towarzyszą inne objawy

Nie zawsze problemy z wypróżnieniem to jedyna dolegliwość. Często gdy pojawiają się zaparcia, objawy dodatkowo uprzykrzają życie. Pierwszym z nich jest oczywiście stolec o bardzo twardej konsystencji. Nierzadko pojawiają się także mdłości, a z czasem dochodzi również do zawrotów głowy. Po czasie pojawiają się również wzdęcia oraz efekt odbijania. Problemy gastryczne są zatem nieodłączną częścią omawianych przypadłości zdrowotnych. Nigdy nie wolno ich lekceważyć. Są one bowiem skutkiem zatrucia organizmu. A skąd ów zatrucie? Jeżeli z organizmu nie są na bieżąco wydalane wszystkie szkodliwe substancje, zostają one w nim zatrzymane, rozpowszechniają się po ciele powodują zatrucie i wyżej nadmienione ich skutki.

Czy istnieją sposoby na pozbycie się zaparć?

Jeśli stan chorobowy utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta lekarska w celu uzyskania porady, co na zaparcia okaże się najskuteczniejsze. Wtedy lekarz przeprowadzi odpowiedni wywiad, by zapytać o wygląd stolca i problem z jego oddawaniem, będzie chciał także dowiedzieć się, czy naprzemiennie nie pojawiają się także biegunki. Zapyta także o dodatkowe objawy towarzyszące temu stanowi, a także czy pacjent nie bierze na stałe jakichś leków, które mogłyby się przyczynić do występowania zaparć.

Na pewno zostanie nam polecona odpowiednia dieta na zaparcia. Lekarz zaleci, aby codziennie wypijać minimum dwa litry wody niegazowanej. Najlepiej będzie także wypijać jedną szklankę przegotowanej wody zanim zasiądzie się do posiłki. Dobrze w takim przypadku jest także jeść niewielkie porcje, choć częste. A drugi i czwarty posiłek należy sięgać po owoce. Trzeba będzie także zwiększyć ilość spożywanych warzyw, a także rezygnować z ziemniaków i pieczywa. Korzystnie na wyeliminowanie zaparć wpłynie również zwiększenie ilości przyjmowanych owoców w suszonej postaci. To najczęściej polecane domowe sposoby na zaparcia.

Kolejne istotne wskazówki to zwracanie uwagi na wszystkie bodźce organizmu, które mogą świadczyć o potrzebie defekacji. Pod żadnym pozorem nie można wstrzymywać tych bodźców, inaczej organizm przestanie je wysyłać, a to zakończy się kolejnymi zdrowotnymi problemami. Jeśli chodzi zatem o sposoby na zaparcia, ważne jest, by zwiększyć ponadto swoją aktywność fizyczną. To naturalnie pobudzi jelita i pomoże w wzmożeniu ich pracy. Na pewno już po niedługim czasie odczuje się pierwsze wyraźne efekty, a przede wszystkim ulgę.