Nietrzymanie moczu w ciąży – jak leczyć? popularna dolegliwość kobiet w ciąży

nietrzymanie moczu w ciąży

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży bywają niekoniecznie przyjemne – wiele z nich wynika z tego, że rosnąca macica oraz znajdujący się w niej płód, który stale powiększa swoje rozmiary, obciążają wiele narządów. Z uwagi na bliskie położenie macicy i np. układu moczowego może dochodzić do dolegliwości znanej jako nietrzymanie moczu. Obciążenie wywierane bezpośrednio na pęcherz moczowy często wywołuje problemy z niekontrolowanym wydalaniem. Jest to dość krępujące, na szczęście wiadomo, że po ciąży minie. Jak jednak przetrwać ten trudny czas?

Nietrzymanie moczu w ciąży – dlaczego zachodzi? Jak się objawia?

Jak już zostało wyjaśnione wyżej, głównym powodem problemu jest nacisk macicy na elementy układu moczowego, a dokładniej pęcherz moczowy. Narząd ten podczas ciąży jest nie tylko znacznie powiększony, ale również ciężki (dochodzi słuszna waga dziecka), a dodatkowo dochodzi do tego wpływ hormonów, rozluźniający mięśnie. Nietrzymanie moczu nie zachodzi cały czas, ale tak naprawdę nie do końca wiadomo, kiedy można się go spodziewać. Są sytuacje, w których „popuszczenie” jest bardziej prawdopodobne, czyli na przykład śmiech, kichanie, kaszel, wysiłek fizyczny. Jak widać, może to być dość krępujące, zwłaszcza jeśli trzeba uczestniczyć w życiu towarzyskim, pracować, spotykać się z ludźmi, korzystać z komunikacji miejskiej itd. Przeważnie nietrzymanie moczu zdarza się osobom starszym, więc kobieta w ciąży, młoda, pełna życia również borykająca się z tym problemem może budzić pewne zdziwienie, czy nawet obrzydzenie. Problem występuje, niestety, u bardzo wielu mam spodziewających się dziecka.

Nietrzymanie moczu – ważna jest profilaktyka

Dzięki odpowiednio wcześnie wdrożonym działaniom zapobiegawczym można znacznie ułatwić sobie walkę z tym problemem. Profilaktyka polega między innymi na odpowiednich ćwiczeniach. Jest to o tyle trudne, że dużo zależy od przebiegu ciąży – nie każda kobieta może pozwolić sobie na wysiłek fizyczny, choć oczywiście jest to zalecane. Chcąc wdrożyć jakąkolwiek aktywność mającą na celu wzmocnienie mięśni dna macicy (mięśnie Kegla) i nie tylko, koniecznie trzeba skonsultować swoje plany z lekarzem. Dzięki ćwiczeniom dolegliwości nie będą aż tak intensywne i szybciej skończą się po urodzeniu dziecka. Naturalnie problem ten zanika mniej więcej kilka miesięcy po porodzie, ale jeśli można to przyspieszyć, warto spróbować mocy ćwiczeń.

Nietrzymanie moczu – jak leczyć

Doraźne metody ułatwiające radzenie sobie z tą przykrą dolegliwością polegają na przykład na noszeniu odpowiednich wkładek. Dzięki temu niewielkie ilości moczu nie przedostaną się poza bieliznę i nie poplamią odzieży. Naturalnie wkładki trzeba regularnie zmieniać, bardzo rygorystycznie dbając o higienę okolic intymnych. Z uwagi na prostą zależność, że pusty pęcherz nie będzie generował krępujących sytuacji, należy znacznie częściej odwiedzać toaletę. Dolegliwości nie leczy się farmakologicznie, trzeba jedynie uważać – odczuwając obciążenie pęcherza, łatwo przegapić np. pierwsze objawy infekcji narządów rodnych. To groźna sytuacja, bo może bezpośrednio zagrażać dziecku.

Powiązane wpisy