Opryszczka na ustach: jak leczyć? – wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć

opryszczka-na-ustach-jak-leczyc-wszystko-co-powinnismy-o-niej-wiedziec

Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale lekarze podejrzewają, że nawet 80% może być nosicielami wirusa opryszczki, chociaż tylko połowa z nich na nią choruje. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo od czego to zależy, jednak wiadomym jest, że jeśli się ona pojawi, to jak najszybciej powinniśmy podjąć kroki, które pomogą nam ją wyleczyć.

Jest to ważne, bo nie tylko wpływa ona negatywnie na nasz wygląd, ale także powoduje nieprzyjemne doznania. Co więcej, możemy nią niechcący zarazić także innych, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Opryszczka na ustach – co musimy o niej wiedzieć?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, skąd mamy wiedzieć, że pojawi się u nas opryszczka na ustach, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że na początek skóra w kącikach ust zaczyna swędzieć i piec. Następnie pojawia się niewielka, czerwona grudka, która po kilku dniach pęka i pojawia się z niej wysięk i nadżerka. Po mniej więcej tygodniu wszystko zacznie się goić i zasychać, a wówczas lepiej zostawić to w spokoju.

Wtenczas szybciej zaschnie i strupek odpadnie. Jeśli będziemy go rozdrapywać, może dojść do zakażenia bakteriami, co tylko wydłuży czas leczenia i może spowodować powstanie blizny. Opryszczka w ustach może się pojawić wtedy, gdy przemarzniemy, gdy jesteśmy przemęczeni, albo gdy brak nam witamin, dlatego też, warto unikać tego typu sytuacji.

Opryszczka na ustach – jak można ją leczyć?

Wiemy już, że opryszczka przechodzi samoistnie, jednak czy w chwili, gdy pojawi się opryszczka na ustach leczenie możemy podjąć? Oczywiście, że tak i praktycznie im szybciej zaczniemy w tej kwestii działać, tym szybciej będziemy mogli pozbyć się całego problemu. Przede wszystkim jeśli wiemy, że mamy tendencję do tego, aby pojawiała się u nas opryszczka na ustach jak leczyć ją, powinniśmy się dowiedzieć.

Lekarz może nam zapisać odpowiednie maści przeciwwirusowe, albo możemy je zakupić w aptekach, jednak warto podpytać farmaceutę, która z nich będzie dla nas najlepsza. Ale co jeśli pojawi się opryszczka na ustach jak leczyć ją, jeśli nie mamy pod ręką odpowiednich maści? Wówczas możemy próbować zastosować leki przeciwzapalne, które mamy w domu, a które także powinny osłabić jej działanie i rozprzestrzenianie się, dzięki czemu zostanie szybciej wyleczona.

Musimy pamiętać o tym, że opryszczką możemy bardzo łatwo zarażać. Dlatego w czasie choroby nie powinniśmy się z nikim całować, a zwłaszcza z dziećmi, które tym bardziej są podatne na działanie opryszczki. Powinniśmy także mieć swoje sztućce i ręcznik do twarzy, dzięki czemu ryzyko że kogoś zarazimy, będzie znacznie zmniejszone. Może się okazać, że będziemy szczególnie podatni na działanie wirusa opryszczki i będziemy na nią co chwilę chorowali. W takiej sytuacji tym bardziej powinniśmy zachować ostrożność i jak najlepiej dbać o higienę. A jeśli zacznie się u nas pojawiać opryszczka, to jak najszybciej powinniśmy się starać ją wyeliminować za pomocą odpowiednio przygotowanych maści i kremów dostępnych w aptece.