Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dziecka – objawy

opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dziecka

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci wywołuje ten sam wirus, który odpowiada za rozwój opryszczki u dorosłych. Czy przebieg choroby jest taki sam? Jak się objawia? Ponieważ schorzenie należy do grupy wirusowych, jest bardzo zaraźliwe. Zauważenie u malucha objawów tego rodzaju dolegliwości wymusza zatrzymanie go w domu przynajmniej do czasu ich ustąpienia. Zapobiegnie to przekazaniu wirusów dalej.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – objawy

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dziecka jest raczej łatwe do rozpoznania. Pojawia się praktycznie zawsze po ukończeniu przez niemowlę pierwszego roku życia i bywa groźne mniej więcej do pięciu lat.  Zwykle jednym z pierwszych symptomów bywa niepokój, ogólne złe samopoczucie dziecka, czemu może towarzyszyć gorączka i brak apetytu. Na szczęście te objawy zachęcają rodziców do odwiedzin u lekarza, bo temperatura jest podwyższona, a nawet wysoka, co stanowi alarmujący sygnał. W dalszej kolejności można zauważyć obecność zmian w jamie ustnej dziecka – mogą być widoczne przy karmieniu lub higienie lub też widać zaczerwienienie okolicy ust. Istotne są też takie objawy jak ślinienie się oraz nieprzyjemny oddech. Podczas opryszczkowego zapalenia jamy ustnej błony śluzowe policzków, język, podniebienie oraz dziąsła pokrywają się charakterystycznymi wypryskami, pęcherzykami wypełnionymi treścią.

Gorączka u dziecka – stan alarmowy

W niektórych przypadkach jedynym sygnałem, że coś się dzieje, jest podwyższona temperatura, inne objawy typowe dla opryszczki mogą się pojawić dopiero później lub nie zostać zauważone z powodu niskiego natężenia. Wdrożone leczenie pomoże ograniczyć temperaturę do rozsądnych wartości. Nawet w sprzyjających warunkach i przy dobrze dobranych lekach pozbycie się zapalenia jamy ustnej nie jest dziełem chwili. Przeważnie choroba trwa około dwa tygodnie, chociaż można, dzięki leczeniu, skrócić ten czas o kilka dni. Warto zwracać uwagę na dowolny z objawów, gdyż przebieg zapalenia jamy ustnej może być bardzo bolesny i nieprzyjemny. Odwiedzając lekarza, który zapisze właściwe lekarstwa, można oszczędzić dziecku sporo przykrości.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci – profilaktyka

Choroba jest wywoływana przez wirus opryszczki, co oznacza, że można nią łatwo zarazić się od innej osoby. Nie musi być to jednak ktoś, kto zdradza wizualne objawy opryszczki i łatwo go unikać. Zarażają również ludzie nie mający objawów, czyli nosiciele wirusa, u których choroba jeszcze się nie rozwinęła – takich trudniej zauważyć, więc łatwo domyślić się, że zarażeń jest całkiem sporo. Nie trzeba zetknąć się bezpośrednio z nosicielem, można też mieć kontakt z dowolnym używanym przez tę osobę przedmiotem. Nosiciel może zarażać przez wiele lat, gdyż wirus pozostaje w jego organizmie w stanie utajonym. Osoba taka niejednokrotnie wcale nie choruje, bo do wyzwolenia wirusa potrzebne są pewne warunki – np. znaczne obniżenie odporności, stres itd. O tym, czy dziecko zaraziło się od chorego lub nosiciela, można dowiedzieć się dopiero po kilku dniach, a nawet po tygodniu.

Powiązane wpisy