Osteoporoza – czy dobrze dbamy o nasze kości?

choroby-kobiece-czy-dobrze-dbamy-o-nasze-kosci

Może być tak, że w naszym organizmie jakaś choroba rozwija się od lat, że od wielu miesięcy nasz organizm odczuwa jej skutki, chociaż my nie mamy o tym najmniejszego pojęcia, ponieważ nie widzimy, aby zaczął on funkcjonować gorzej niż do tej pory. Może się wówczas okazać, że w chwili, gdy dowiemy się o danym problemie, będzie już za późno, aby się przed nim skutecznie bronić. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy profilaktycznie się badali i żebyśmy regularnie wykonywali zwłaszcza te badania, które mogą pokazywać zmiany w naszym organizmie, których my nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem.

Osteoporoza: przyczyny i objawy

Zazwyczaj wydaje nam się, że nic nie szkodzi naszym kościom, nic się z nimi nie dzieje, ponieważ nas nie bolą. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osteoporoza przez bardzo długi czas rozwija się po cichu, a co się z tym wiąże, nawet nie wiemy, że nasza tkanka kostna ulega zniszczeniu, że dochodzi do jej zaniku, a w konsekwencji tego, jesteśmy podatni na większą ilość złamań. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jakie osteoporoza objawy może dawać, to warto wiedzieć, że w pierwszym stadium, nie ma ich praktycznie wcale. Zazwyczaj dowiadujemy się o niej, gdy już jest mocno zaawansowana, a więc kiedy dochodzi do złamania.

Chociaż zaniepokoić powinno nas wygięcie pleców, zmniejszenie wzrostu, a także nagła zmiana masy ciała, zwłaszcza jej drastyczny spadek w krótkim czasie. Jeżeli zobaczymy chociażby coś, co mogłoby wskazywać na objawy osteoporozy, to nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Tylko on będzie miał odpowiednie narzędzia, aby przeprowadzić dokładne badania i stwierdzić, jaki jest postęp tej choroby w naszym przypadku.

Jeżeli wiemy, że w naszej rodzinie pojawiała się już osteoporoza przyczyny jej warto poznać, tak abyśmy mogli próbować jej, choć trochę zapobiec. Jej powstawaniu sprzyja brak witaminy D, wapnia i białka, ale także takie czynniki jak: płeć żeńska, wiek, skłonności rodzinne i niektóre choroby, takie jak tarczyca – są to czynniki, na które praktycznie nie mamy wpływu. Innymi czynnikami, które mogą się przyczynić do jej rozwoju w naszym organizmie – na które mamy wpływ, są: aktywność fizyczna, palenie papierosów i picie alkoholu, a także brak zbilansowanej diety, która byłaby bogata w białko i wapń.

Czytaj także: Jak zapobiec osteoporozie

Warto dbać o zdrowie i regularnie sprawdzać stan naszych kości. Wówczas możemy mieć pewność, że uda nam się zareagować na czas, a co się z tym wiąże, że podejmiemy odpowiednie działania, które będą miały za zadanie naprawić stan naszych kości, dzięki czemu znowu staną się one mocniejsze. Im szybciej zauważymy, że dzieje się coś niedobrego, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że uda nam się zapobiec sytuacji, w której zacznie dochodzić do złamań, wśród których najgorsze są te, związane ze złamaniami bioder. A ponieważ osteoporoza nie daje wcześniej żadnych objawów, to niezwykle ważne są regularnie wykonywane badania, a także dbanie o aktywność fizyczną i o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w wapń i białko.