Problemy skórne – co zrobić z kurzajkami?

problemy-skorne-co-zrobic-z-kurzajkami

Jakże to krępujące, kiedy ktoś wyciąga do nas dłoń, a ta nasza jest obsypana nieestetycznie prezentującymi się kurzajkami. Kurzajki pojawiają się, kiedy dojdzie do zarażenia się wirusem HPV. Oczywiście ich pojawienie się na rękach wcale nie oznacza, że jest to jedyna ulubiona przez nie lokalizacja. Zazwyczaj oprócz wyglądy nie wskazują one jakichś dodatkowych objawów. Jeśli natomiast powstaną na nogach, przy chodzeniu mogą sprawiać ból. Pod żadnym pozorem nie można zacząć ich rozdrapywać. Może to spowodować wydostanie się na zewnątrz szkodliwych substancji i bakterii, które się w nich znajdują i rozsiane na dalsze okolice skórne.

Zarażenie kurzajkami

Jak się okazuje, wcale nie trzeba wiele, by zarazić się wspomnianym już wirusem HPV. Czasami wystarczy tylko kontakt z zarażoną osobą, a nawet jeszcze mniej – mianowicie kontakt z przedmiotem, którego ona wcześniej dotykała. Choroba może zatem przenieść się błyskawicznie i niepostrzeżenie. Kiedy pojawią się kurzajki na rękach lub kurzajka na stopie, oznacza to, że nasz układ odpornościowy nie radzi sobie z wirusem. Częściej przez układ immunologiczny nie pozostają one zauważone, a wtedy zarażamy wiele osób wokół nawet o tym nie wiedząc. Nie ma także problemy z tym, żeby przenieść powstające wypryski, a tego skutkiem są kurzajki na twarzy. Okazuje się, że powstające zmiany skórne kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic. Często bowiem wystarczy usunąć jedną lub dwie, by następne same się wyeliminowały. To jednak nie jest gwarancją, że nie powstaną znowu po jakimś czasie.

Jak pozbyć się kurzajek?

Leczenie dostępnymi środkami przepisanymi przez lekarza przechodzi dosyć łagodnie, ale trwa nawet do ośmiu tygodni. Mimo iż jest to sposób na kurzajki, jego długotrwałość skutecznie zniechęca ze względu na brak widocznych efektów zaraz po zastosowaniu przepisanych środków. Kiedy otrzymuje się preparat na kurzajki, warto zapoznać się z jego składem. Posiada on najczęściej kwas mlekowy oraz salicylowy. Jest to jednak preparat, którego nie można stosować w inny sposób, niż wyłącznie podany przez lekarza, ponieważ może mieć silnie żrące działanie.

Niektórzy zadając sobie pytanie, co na kurzajki okaże się skuteczne, zostają skierowani do dermatologa, który po zbadaniu sprawy i ustaleniu diagnozy może polecić również odpowiedni zabiegi na te zmiany skórne. Wtedy zazwyczaj przeprowadza się łyżeczkowanie kurzajki. Usuwanie ich jest więc efektywne, ale może wiązać się z pozostawieniem na skórze zmian w postaci przebarwień. Zamiast tego poleca się także krioterapię lub laser CO2. Niektórzy odważniejsi decydują się czasem na elektrokoagulację. Jest to zabieg bolesny, ponieważ wiąże się z rażeniem prądem zmian skórnych. Oczywiście zawsze można zdecydować się na najprostszą metodę, czyli na maść na kurzajki.
Wybór metody leczenie jest bardzo indywidualny. Lepiej takich działań nie prowadzić na swoją rękę. Zmiany kurzajkowe są wynikiem zarażenia wirusem, dlatego również nie można tej sprawy bagatelizować. Odpowiednie podejście do leczenia, odpowiedzialne i systematyczne stosowanie zaleconych preparatów to podstawa ku temu, by już niedługo cieszyć się znów pięknie wyglądającymi dłońmi oraz stopami.