Problemy skórne – gdy trądzik szpeci twarz

problemy-skorne-gdy-tradzik-szpeci-twarz

Co zrobić, gdy naszą twarz obsypie trądzik? Nie tylko prezentuje się to nieestetycznie, ale i wiąże się z pewnym stanem zapalnym skóry lub innymi dolegliwościami, które przełożyły się na taki efekt. Nie można nigdy lekceważyć takiego stanu naszej skóry. Trzeba postarać się o odpowiednią pomoc, najlepiej dermatologa, który pomoże ustalić przyczynę złej kondycji cery oraz wprowadzi odpowiednie leczenie przeciw dalszemu rozwojowi choroby.

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Niekiedy jednak wypryski na twarzy są pojedyncze. Wtedy można pomyśleć o tym, by zastosować domowe sposoby na trądzik. Jednym z nich jest oczywiście zmiana swojej diety. Szczególnie źle na cerę wpływa zła dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce oraz słodycze. Także pikantne potrawy mogą sprzyjać pojawianiu się pryszczy na twarzy. Najlepiej zatem wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć takie potrawy, a także zwiększyć ilość przyjmowanych płynów w postaci wody mineralnej.

Jeśli chodzi o sposoby na trądzik, warto również zastanowić się nad delikatnymi, naturalnymi kosmetykami, które pomagają w walce z tą przypadłością. Zawsze można także skorzystać z sody oczyszczonej, która nałożona na twarz w niewielkiej ilości potrafi odblokować pory i ułatwić oczyszczanie skóry. Dostępne są także inne środki i preparaty w postaci żelów. Konieczny może okazać się również tonik. Dlaczego? Ponieważ oczyszcza skórę i usuwa nadmiar nagromadzonego sebum. Jeśli jest go bowiem za dużo, wtedy dochodzi do zatykania się porów, a to prowadzi do infekcji i rozwoju bakterii.

Inne środki skuteczne w walce z trądzikiem

Jeśli po wizycie u dermatologa okaże się, że jest konieczne zastosowanie dodatkowego wsparcia w leczeniu trądziku, czasem może zostać przepisana maść na trądzik. Zazwyczaj należy nakładać je punktowo, ponieważ mają dosyć gęstą konsystencję. Najlepiej będzie, jeżeli otrzyma się maść na bazie naturalnych składników. Te o bardziej sztucznym składzie przynoszą w miarę szybkie efekty, ale zazwyczaj są one krótkotrwałe.

Innym sposobem na problematyczna cerę jest także krem na trądzik. Jego konsystencja nie jest już tak zbita, dlatego łatwiej się rozprowadza i lepiej pokrywa trudne okolice twarzy obsypane krostami. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność, by krem nie dostał się do oczu oraz do śluzówki nosa.

W domu zawsze przydatna może okazać się również maseczka na trądzik. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Ponieważ istnieje wiele przepisów na naturalne maseczki, które można przygotować samodzielnie, a nie tylko poprawią one stan skóry pod względem eliminacji trądziku, ale również rozjaśnią cerę, wyrównają jej koloryt i ożywią. Szczególnie poleca się tutaj maseczki z glinki, a także z cynamonu połączonego z miodem. Wykazują one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a do tego są całkowicie naturalne i bezpieczne. Wiele osób sięga także po takie produkty, jak mydełko siarkowe. Pomaga ono wysuszyć cerę, dzięki czemu trądzik zanika. Jeszcze inni decydują się na tabletki na trądzik. Na rynku istnieje wiele suplementów diety, które deklarują działanie przeciwtrądzikowe. Lepiej jednak nie sięgać po nie bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Powiązane wpisy