Problemy skórne – trądzik – zmora nastolatków i nie tylko

problemy-skorne-zmora-nastolatkow-i-nie-tylko

Bardzo poważne problemy ze skórą mają przeważnie nastolatki, których nie oszczędza burza hormonalna związana z okresem dojrzewania. Brzydka cera, przetłuszczająca się lub mieszana, rozszerzone pory, wągry, wypryski i oczywiście trądzik – to obraz przeciętnej młodej osoby, która na pewno nie ma pojęcia, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

Recepta na ładną skórę u nastolatka? Czy to jest w ogóle możliwe?

Typowe dla tego wieku zmiany skórne są przyczyną wielu niepowodzeń w życiu osobistym i spadku pewności siebie, a trzeba zauważyć, że młodzi ludzie bardzo przejmują się wyglądem i już pojedyncza krostka potrafi być dla nich problemem na dużą skalę, a co dopiero milion większych krost. Powszechnie pojawiający się w tym wieku trądzik ma przyczyny leżące w nadmiernym wydzielaniu łoju przez gruczoły łojowe zlokalizowane na czole, w centralnej części twarzy i na plecach. W niektórych przypadkach problemy dotyczą też innych partii skóry. Im więcej łoju, tym trudniej sobie z nim poradzić, więc pozostaje na skórze, zanieczyszcza się i powoduje różne, mniejsze i większe zmiany ropne. Z tej samej przyczyny cera staje się szarawa, ziemista i „bogata” w wągry, przez co stale wygląda na niezdrową i zanieczyszczoną.

Dobre kosmetyki działają cuda

Teoretycznie można sobie poradzić bez usuwania problemu jako takiego – wystarczy stosować mocne kosmetyki kryjące, na przykład podkłady, fluidy, korektory. Najprawdopodobniej jednak dobre efekty dzięki użyciu kosmetyków zarezerwowane będą tylko dla osób o niewielkich problemach skórnych, bo da się je przykryć warstwą podkładu. Jeśli jednak wypryski są spore, ropne i zajmują dużą powierzchnię twarzy, żaden podkład nie sprawdzi się wystarczająco dobrze. Trzeba też wziąć pod uwagę, że skóra pokryta podkładem nie oddycha, co może doprowadzić do zaognienia zmian. O wiele lepiej jest połączyć moc kosmetyków kryjących ze skutecznym tonizowaniem i oczyszczaniem skóry. Jak nigdy wcześniej przyda się wizyta u kosmetyczki, która nie tylko dogłębnie oczyści pory skóry, to jeszcze oceni, co warto zastosować – może być konieczny krem na trądzik lub nawet terapia hormonalna. Jeśli nastolatek już współżyje, stosowanie antykoncepcji może bardzo poprawić sytuację właśnie ze względu na kwestie hormonów.

Trądzik – leczenie

Rozpoznanie trądziku nie jest trudne, ale nie zawsze chorobą występującą na skórze jest trądzik młodzieńczy. Ta odmiana jest typowa dla młodego wieku i powinna samodzielnie ustąpić z chwilą, gdy uspokoi się szaleństwo hormonów w organizmie. Niektóre osoby jednak całe życie mają kłopoty z tzw. cerą trądzikową. O wiele częściej zdarza się to ludziom z cerą tłustą lub mieszaną. Pojawiające się co pewien czas wypryski z ropną lub surowiczą treścią są dość kłopotliwe, można im częściowo zapobiegać dzięki drobiazgowej higienie oraz używaniu zalecanych przez lekarza kosmetyków. Przyda się też doraźnie korektor pozwalający ukryć szczególnie niefortunnie zlokalizowane pryszcze. Tego typu trądzik obecny jest przez całe życie, ale stan cery również może (choć nie musi) poprawić antykoncepcja hormonalna.