Swędzenie pochwy: kobieca dolegliwość, o której rzadko się mówi

choroby-kobiecie-gdy-pms-daje-sie-nam-we-znaki

Zapewne każda kobieta, niezależnie od tego, ile ma lat i czy podjęła już współżycie seksualne, przynajmniej raz miała do czynienia z tą dolegliwością. Niestety w przestrzeni publicznej dopiero od niedawna pojawia się tematyka związana z tą chorobą, do tej pory mnóstwo kobiet traktowało tę przypadłość jako objaw braku higieny, a więc sprawę, o której nie wypada mówić także lekarzowi. Na szczęście nasze myślenie się zmienia i dziś już nikogo nie gorszą reklamy preparatów,  które wykazują skuteczne działanie w przypadku tego rodzaju dolegliwości.

Przyczyny świądu w okolicy dróg rodnych

Swędzenie pochwy przez wiele kobiet bywa bagatelizowane, o ile nie jest ono zbyt intensywne i nie utrudnia im codziennego życia, a to poważny błąd, ponieważ tego rodzaju dolegliwość może świadczyć o bardzo poważnych problemach. Świąd w okolicy kobiecych narządów intymnych może być jedną z przyczyn takich chorób jak grzybicze zapalenie pochwy i sromu, bakteryjne zakażenie pochwy, zanikowe zapalenie sromu i pochwy, rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych czy też cukrzyca. Warto więc w przypadku swędzenia sięgnąć po leki dostępne bez recepty, które wykazują się bardzo skutecznym działaniem, a jeśli nie doczekamy się poprawy stanu zdrowia, odwiedzić lekarza, który z pewnością dobierze odpowiednie leki.

Swędzenie pochwy – domowe sposoby

Wbrew temu, co może się wydawać, swędzenie pochwy jest naprawdę często spotykaną dolegliwością. Nie zawsze jest ono oznaką tego, że coś bardzo złego dzieje się w naszym organizmie: w wielu przypadkach wystarczy zastosowanie domowych sposobów, aby pozbyć się tego problemu. Bardzo często świąd występuje w reakcji na jakiś kosmetyk – nowy żel do mycia, płyn do kąpieli czy też proszek. W szybki sposób można dojść do tego, który z produktów chemicznych wywołuje u nas takie dolegliwości. Swędzenie może być także skutkiem stosowania dopochwowych środków antykoncepcyjnych, używania przez partnera prezerwatyw pokrytych substancją działającą drażniąco na wyściółkę pochwy lub też stosowania lubrykatów zawierających składniki mogące wywoływać alergie (korzystniejsze będzie zamienienie ich na te stworzone na bazie wody). Jeżeli pochwa zaczyn swędzieć w czasie okresu lub też zaraz po nim, przyczyną może być stosowanie tamponów – warto zamienić je wówczas na podpaski, a problem z pewnością zniknie.

Uporczywe swędzenie pochwy – leki bez recepty

Jeżeli wypróbujemy wszystkie domowe metody na poradzenie sobie z tym problemem i wyeliminujemy wszystkie potencjalne drażniące czynniki, a świąd i tak nie zniknie, dobrze jest sięgnąć po jeden z preparatów dostępnych w aptekach. Zależnie od potrzeb są to preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, nawilżającym, ochronnym i tak dalej. Dostępne są zarówno produkty do stosowania doustnego, jak i kremy, maści i pianki stosowane zewnętrznie oraz wszelkiego rodzaju globulki.

Pomoc specjalisty

Jak wspomniano wyżej – swędzenie pochwy może być przyczyną naprawdę poważnych chorób, dlatego jeżeli domowe metody ani dostępne bez recepty leki nie dały oczekiwanych rezultatów, koniecznie trzeba się jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który może wykonać badania pozwalające na ustalenie przyczyny problemu i na ich podstawie dobrać odpowiednie leki.

Powiązane wpisy