Wzdęcia po mleku – co je powoduje?

wzdecia-po-mleku-co-je-powoduje

Może być tak, że przez całe życie będziemy pić mleko, a w pewnym momencie coś się stanie i po jego wypiciu będziemy czuli się źle. Co ważne, sporo osób dorosłych ma problem z tego typu piciem mleka, po którym czują, że ich brzuch jest wzdęty, obolały i ogólnie ich samopoczucie nie jest najlepsze. Warto więc wiedzieć, że jest to spowodowane nietolerancją laktozy.

Prawda, że jest spora grupa dzieci, które już od urodzenia cierpią na tą przypadłość, jednak bardzo często pojawia się ona też w dorosłym życiu i może się okazać, że ktoś, kto do tej pory pił dużo mleka i je lubił, będzie musiał z niego zrezygnować. Co więcej, może się okazać, że nie tylko będzie to dotyczyło samego mleka, ale także śmietany i wszystkich innych produktów, których składnikiem jest mleko.

Wzdęty brzuch po mleku

Jeżeli do tej pory normalnie mogliśmy pić mleko, to może się okazać, że nie zorientujemy się tak szybko, że wzdęcia po mleku właśnie są wywoływane. Będziemy myśleli, że to jakieś inne składniki, bo przecież mleko pijemy od lat i nigdy nic nam nie było. Jednak warto wiedzieć, że wzdęcia po mleku mogą się pojawić w każdym wieku, co więcej może się okazać, że wzdęty brzuch będziemy mieli dopiero po spożyciu większej ilości mleka, a może się okazać, że zjemy jeden śmietankowy cukierek i już odczujemy to na swoim brzuchu. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy dokładnie obserwowali nasz organizm i wiedzieli, co i w jakiej ilości zaczyna mu szkodzić.

Mleko i gazy w jelitach

Jeżeli zauważymy, że po wypiciu mleka, albo zjedzeniu czegoś co je zawiera, czujemy się gorzej, to powinniśmy dokładnie się zastanowić jaka jest zależność, mleko a wzdęcia. Może się wówczas okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań, które powiedzą nam, czy czasami nie pojawiła się u nas nietolerancja na laktozę. Wówczas będzie tak, że im więcej mleka będziemy spożywać i jego przetworów, tym więcej będą nam doskwierały gazy w jelitach. Z pewnością nie jest to przyjemne uczucie, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby jak najmniej wystawiać się na te nieprzyjemne dolegliwości. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć spożywanie mleka i jego przetworów, ale także możemy dopytać lekarza, co powinniśmy robić w takiej sytuacji.

Mleko a wzdęcia

Nie ulega wątpliwości, że wzdęcia po mleku nie są niczym przyjemnym, a co się z tym wiąże, z pewnością chcemy ich uniknąć. Dlatego też, jeśli zauważymy, że po takim spożyciu mleka pojawia się u nas wzdęty brzuch, to będzie to dla nas sygnałem, że powinniśmy znacznie ograniczyć spożywanie tego składnika. Wówczas powinniśmy czuć się znacznie lepiej, a co się z tym wiąże, też znacznie mniej powinien nam dolegać obolały i wzdęty brzuch.

Warto szukać przyczyny problemów z brzuchem. Może się okazać, że rozwiązanie jest znacznie prostsze niż się spodziewaliśmy, a dodatkowo jeszcze może wyjść, że będziemy mogli je zlikwidować znacznie szybciej, niż pierwotnie podejrzewaliśmy, a to powinno być dla nas najważniejsze.