Żylaki nóg – wiedza od A do Z

zylaki-nog-wiedza-od-a-do-z

Jeżeli zaczniemy szukać informacji odnośnie tego, jaka jest najczęstsza choroba układu krwionośnego, to szybko się przekonamy, że jest nią niewydolność żył, która objawia się zazwyczaj na nogach. Jest to w znacznym stopniu wada genetyczna, jednak siedzący tryb życia, nieodpowiednie żywienie, a także płeć żeńska, dodatkowo są czynnikami, które mogą je wywoływać. Dlatego właśnie warto wiedzieć, czym jest ta choroba, czym się objawia i jak można z nią walczyć, tak aby mieć pewność, że zrobimy to tak szybko, jak będzie możliwe, dzięki czemu nie dopuścimy do jej pogłębiania się i większych problemów.

Żylaki nóg to problem wielu kobiet

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że żylaki nóg to problem wielu kobiet. Nawet jeśli nie są one otyłe, nie mają płaskostopia, to i tak mogą się zmagać z tą chorobą, a to dlatego, że może się ona pojawić także w ciąży, albo podczas porodu, bo te dwie sytuacje również im sprzyjają. Co więcej, również z wiekiem kobiety są narażone na to, że pojawią się u nich żylaki nóg, które z pewnością prezentują się mało estetycznie, przez co większość kobiet, chcąc je zakryć, zakłada długie spódniczki, a jeszcze częściej spodnie.

Jeśli jednak już pojawiły się żylaki na nogach, to koniecznie trzeba się udać do lekarza, tak aby on ocenił stan naszych żył, ich przepustowość, a także zalecił nam  odpowiednie lekarstwa i ćwiczenia. Co więcej, możemy nawet kupić specjalne rajstopy, które będą miały za zadanie zmniejszyć żylaki i jednocześnie też odciążyć nasze żyły.

Po czym poznać, że mamy żylaki?

Warto wiedzieć, że choroba związana z niewydolnością żył rozwija się powoli, ale to nie znaczy, że przez ten czas żylaki nóg objawy mają ukryte. Wręcz przeciwnie. Zaczyna się delikatnie od: mrowienia w nogach, uczucia ciężkości, obrzęków. Z biegiem czasu mogą dochodzić skurcze łydek, najpierw w nocy, później także w ciągu dnia. Jeśli choroba będzie się pogłębiała, to dojdzie ból nóg podczas chodzenia, co będzie się wiązało z małą przepustowością żył. Dopiero później objawy żylaków nóg występują w postaci wypustek, zgrubień i zmian koloru żył, które są widoczne na nogach i których tak naprawdę nie da się ukryć.

W zależności od stadium choroby te zgrubienia mogą być różnej wielkości, jednak są, a im szybciej będziemy się starali im zaradzić, tym z pewnością będzie lepiej. Dlatego właśnie im szybciej zgłosimy się do lekarza z informacją, że z naszymi nogami zaczyna być coś nie tak, tym szybciej będzie on mógł rozpoznać problem i zalecić odpowiednie leczenie, a co się z tym wiąże, tym szybciej będzie można pozbyć się problemu i cieszyć się ze zdrowych żył, oraz pięknych nóg.

Niczego tutaj nie możemy bagatelizować. Jeśli tylko coś złego zaczyna się dziać z naszymi nogami, to jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza. Im szybciej on je zbada, tym większa będzie szansa, że zapobiegnie rozwojowi jednej z najczęściej pojawiających się chorób układu krążenia. A to oznacza, że przez długi czas, będziemy mogli się pochwalić zdrowymi i naprawdę ładnymi nogami.

Powiązane wpisy